Projeler

Yetişkin engellilerin sosyal hayata dahil edilerek, özgüveni gelişmiş nitelikli bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak amacına yönelik 2003 yılında kurulan Engel-Siz Yaşam Derneği; ilk günden itibaren istihdamı arttırmak, mesleki bilgi ve becerileri geliştirmek hedefi doğrultusunda sosyal, kültürel projeler ve çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir.

 1. Gaziemir’de kurulan dernek o bölgede ikamet eden engellilerin durumunu tespit çalışmalarını gerçekleştirmiş ve istatistiki bilgi toplamıştır.
 2. Gaziemir Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile mesleki eğitim ve hobi kursları düzenlenmektedir.
 3. Uygun eğitim çalışmaları düzenlediği için Gaziemir Kaymakamlığının talimatlarıyla Halk Eğitim Merkezi tarafından Derneğe bir daire tahsis edilmiştir.
 4. Eğitim merkezinde H.E.M işbirliği ile sürekli el sanatları ve turistik eşya kursları düzenlenmektedir. Dekoratif mum, takı tasarımı, ahşap boyama vb.  
 5. İki dönem okuma yazma bilmeyen engelliler için okuma yazma kursu düzenlenmiştir.
 6. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ile 3 engelliye tekerlekli sandalye temin edilmiştir.  
 7. Van Bedensel Engelliler Derneği tarafından düzenlenen organizasyona Van Valiliği’nin davetlisi olarak katılım sağlanmıştır.
 8. Ortopedik Özürlüler Federasyonun düzenlediği Sivas Başkanlar Kurulu toplantısına katlım sağlanmıştır.
 9. Dernek yönetim kurulunun etkin çalışmasıyla Gaziemir Belediyesi ve Hayırseverler işbirliğiyle inşaatı tamamlanan ve derneğimize tahsis edilen Gaziemir Belediyesi Sabiha Hasan Yavaş Engelliler Merkezi’ne taşınmıştır.  
 10. Gaziemir AKM’de Dernek giderleri ve kursiyer üyelerine sosyal yardım sağlamak amaçlı konser düzenlenmiştir.
 11. İstanbul  Başkanlar Kurulu Toplantısına katlım gerçekleştirilmiştir.
 12. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği üyesi İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın  İzmir Urla Çeşme altı mevkiinde bulunan yaz Kampında 2007-2008-2009 yılları Haziran ayında 40’ar kişililik engelli üye ve refakatçileri için bir hafta süren, deniz ve  güneşten yararlanma imkanı tanıyan sosyal aktivite kampı düzenlenmiştir.
 13. Engelli üyelerinin istihdam edilmelerinin önünde engel olan bir mesleğinin olmaması fikrinden yola çıkarak engelleri aşmak için Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumuna çeşitli projeler hazırlanmıştır.

Bu projelerden uygulaması gerçekleşen projeler:

 • Bilgisayar Temel Eğitim Projesi (Protokol No:2009/35)
 • Photoshop ile Resim Afiş Reklam Dijital Fotorafçılık  Eğitim (Protokol No:2010/153)
 • Galoş ve Çöp Torbası Eğitim Projesi (Prot No:2010/39)
 • Bilgisayar Kullanımı ve ileri Ofis Programı Projesi  (Prot No:2011/5)
 • Düz Dikiş ve Ayakçı  Eğitim Projesi  (Prot No:2012/KBÖ 01)
 • Photoshop ve Dijital Fotorafçılık Eğitim Projesi (Prot No:2012/KBÖ 04)

Derneğimiz bünyesinde Türkiye İş Kururumu desteği ile uygulanan projelerden sonra Düz Dikiş ve Ayakçı  Eğitimi ve Galoş ve Çöp Torbası Üretimi Eğitim projelerine katılan kursiyerlerimize iş imkanı sağlamak amacıyla İktisadi iŞletme Kuruluşu olan Tıbbi Tekstil atölyesi kurulmuştur. Atölyede tek kullanımlık medikal malzemelerin dikişleri yapılmaktadır.

ESYD Tıbbi Tekstil atölyesi olarak bir medikal firmasına hastane malzemeleri olan tek kullanımlık bone galoş, hastane ziyaretçi önlükleri yatak ve yastık kılıfları üretmiştir.

Engelli kursiyerlerimiz ihale ile iş alan Medikal firmalara parça başı fason işlerin uygulamasını yapmıştır.

Üyelerimiz parça başı belirlenen ücret karşılığında üretimde bulundular. Ne yazık ki daha sonra üretim malzeme fiyatlarının artışları piyasa rekabetlerine yeterli  gelmemesi ve pozitif ayrımcılık uygulanmaması nedeni ile beş yıl faaliyet gösterdikten sonra  2014 Aralık ayında kapatmıştır.

 1. Gerçekleştirilen projelerin yanı sıra engelli hakları sorumluluk çalışmalarına destek olarak, Hak Temelli bir mücadele içerisinde savuculuk çalışmalarına katılmıştır.
 2. 2011 yılında Engelli Hakları İzleme Savunuculuk ve Ayrımcılık Platformuna katılarak diğer engelli dernekleriyle iş birliği içerinde 01.07.2005 yılında çıkan 5378 Sayılı Engelliler Kanununda belirtilen ve 2012 yılına kadar tüm kamusal alanların ve ulaşım araçlarının engelli erişimine uygun hale getirilmemesi üzerine sürenin bitmek üzere olduğu korernusununda tüm Bakanlıklar ve Taşra Teşkilatlarına idari başvurular yapılmıştır.
 3. 08.05.2015 yılında gerçekleşen Engelli Hakları Forumu ile birlikte hareket ederek engelli sorunlarını dile getirmek amacıyla dernek üyelerimizden 40 kişi ile Ankara’ya gidilerek farklı illerden gelen engelli dernek temsilcileriyle biraraya gelinmiş ve  TBMM’ne kadar yürüyüş yapılmıştır.
 4. Parti başkanlarıyla görüşülmeler gerçekleştirilmiştir.
 5. 03.12.2015 yılında İzmir, Ankara ve farklı illerde eş zamanlı olarak düzenlenen “Uyumuyor  Uyarıyoruz” kampanyası çerçevesinde İzmir’deki engelli derneklerini örgütlemesini sağlanmıştır. Ortak hazırlanan “Basın Açıklaması” okunarak, 24 saat Konak Meydanı’nda nöbet tutulmuş ve farkındalık yaratılmıştır.
 6. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin Engelli ve Yaşlılara Yönelik Ulaşılabilir Kurum toplantısına katılarak sağlık alanında engellilerin sorunları ve çözüm önerileri sunulmuştur. Özellikle engelli ve yaşlı kadınların jinekoleji muayeneleri sırasında muayene masalarının erişime uygun olmadığı vurgulanmıştır. Çözüm olarak yükseklikleri ayarlanan  masalar önerilmiştir. Sağlık Bakanlığı öneriler doğrultusunda kadın hastalıkları ve doğum servislerindeki yatakları çok fonksiyonlu ve engelli erişimine uygun hale getirmiştir.