Koruma Projeleri

Acil Durum Risk Eğitimi ve Savaş Atıkları Araştırması

OFDA (USAID) ve MAG tarafından desteklenen bu proje Suriye’de patlayıcı savaş atıklarının özellikle ev sahibi ve yerinden edilmiş topluluklar üzerindeki olası etkilerini risk eğitimleri aracılığıyla azaltmayı amaçlamaktadır. 2017 Aralık ayından bu yana, Dana, Azez ve Cerablus bölgesinde sürdürülen farkındalık artırma faaliyetleri toplum geneline, çocuklara ve uluslararası sivil toplum kuruluşları çalışanlarına yönelik eğitimleri kapsamaktadır. On altı uzmanın görev yaptığı Acil Durum Risk Eğitimi ve Savaş Atıkları Araştırması projesi bitiminde 35.000 faydalanıcıya ulaşılması hedeflenmektedir.

Çocuk ve Yetişkinlere Yönelik Çocuk Koruma ve Topluma Kazandırma Projesi

Projede ayrıca 2500 anne babaya çocuk koruma risklerinin tanımlanması ve önlenmesine yönelik eğitim sunulması planlanmıştır. Yetmiş uzmanın görev aldığı projede aynı zamanda çocuk korumada toplum desteğini sağlamak amacıyla altı çocuk koruma ağı kurulmuştur. Proje çerçevesinde çocuk koruma ağı ve çocuk koruma alanı çalışanlarına düzenli olarak Çocuk Koruma Minimum Standartları, psiko-sosyal destek ve risk önleme eğitimleri verilmektedir. Farklı merkezlerde, hassas gruplara dahil olan çocuklar (silahlı güçler veya gruplarla bağlantılı olan çocuklar, ailesinden ayrılmış veya ailesini kaybetmiş çocuklar, çocuk işçiliği, ruh sağlığı ve psiko-sosyal destek ihtiyacındaki çocuklar) öncelikli olmak üzere 300 çocuk için vaka yönetimi hizmeti sağlanmaktadır.

UNICEF’in desteklediği bu kapsamlı projede 36.000 çocuk ve yetişkine savaş atıkları farkındalık eğitimi, çocuk hakları, çocuk koruma ve aile bütünlüğünün korunmasına yönelik eğitimler verilmesi hedeflenmektedir. Proje İdlip ve Halep’te altı farklı merkezde sabit ve mobil olmak üzere 70 kişilik bir ekip tarafından yürütülmektedir. Proje dahilinde Bir Dünya Çocuk Derneği tarafından kurulan çocuk dostu alanlarda hassas gruplara dahil olan 6000 çocuğa yapılandırılmış psiko-sosyal destek hizmeti sunulmaktadır. Gezici ekipler aracılığıyla psiko-sosyal destek programlarının 20.000 çocuğa ulaştırılması hedeflenmektedir.

Çatışmadan Etkilenen Çocuklara Toplum Temelli Çocuk Koruma ve Eğitim Hizmeti Projesi

UNICEF ve War Child Holland tarafından desteklenen proje çocuk koruma, vaka yönetimi ve savaş artıkları farkındalık eğitimleri ve kendi kendine öğrenme eğitim programlarını kapsamaktadır. 2018 yılı temmuz ayında başlayan proje Halep ve Afrin’de çatışmalardan etkilenen çocuklara yapılandırılmış psiko-sosyal destek ve okula dönüşü destekleyici eğitim materyalleri sunmayı hedeflemektedir.

Proje kapsamında 10.600 çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. 17 uzmanın görev aldığı projede gezici ve sabit iki ekip görev yapmaktadır. Gezici ekipler 2000 aileye ulaşarak ailelere okula dönüş konusunda farkındalık eğitimleri sunarak, UNICEF kendi kendine eğitim ders kitapları, kırtasiye malzemeleri ulaştırmaktadır.

Suriye’nin Kuzeyine Yönelik Toplum Temelli Koruma Girişimi Projesi

1 Ocak 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Konseyi (BMMYK) desteğiyle başlayan Toplum Temelli Koruma Projesi, Atmeh’de bir toplum merkezinin kurulmasını hedeflemiştir. Proje çerçevesinde kurulan toplum merkezi, bölgede bulunan yerinden edilmiş topluluklar ile ev sahibi topluluklara bir arada hizmet vermektedir. Merkezde, yerinden edilmiş toplulukların ve özellikle çocukların karşılaştığı koruma odaklı sorunlar konusunda genel farkındalık yaratma amaçlanmaktadır.

Merkezde ayrıca konut ve emlak kanunu, yurttaşlık ve medeni hukuk ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Gezici ve sabit olmak üzere 23 uzmanın görev yaptığı merkezde yetişkinlere farklı meslek edindirme kursları sunulmaktadır. Proje 2018 yılı sonuna kadar 18.000 faydalanıcıya hizmet sunmayı hedeflemektedir.