STÖ’müz ortopedik engellilik sorunları yaşayan 14 kişi tarafından 2003 yılında kurulmuştur. Kurulma amacımız bir araya gelerek engellilerin sorunlarını araştırmak, engellileri toplumsal yaşama dahil edecek çeşitli projeler geliştirmek, istihdama yönelik çalışmalar yapmak ve engelli hakları konusunda toplumda farkındalık oluşturmaktır.

Derneğimiz ortopedik engelli grupların yanı sıra zihinsel ve diğer engelli gruplara yönelik de çalışmalar planlamaktadır. Derneğimizin bulunduğu bina Gaziemir Belediyesi Sabiha Hasan Yavaş Engelliler Merkezi statüsünde olduğu için diğer engelli gruplar da merkezin düzenlediği faaliyetlere katılmaktadır. Dernek bünyesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevi ile anlaşmalı olarak her gün 35 kişiye öğlen yemeği verilmektedir.

Derneğimiz 18 yaş üstü ve öncelikle Gaziemir’de ve daha sonra tüm İzmir’de yaşayan ortopedik engellilerin, rehabilitasyonuna ve sosyalleşmesine yönelik etkinlikler planlamaktadır. Bunlardan bazıları Halk Eğitim ile işbirliği çerçevesinde meslek edindirme ve hobi kursları (mum, sabun, organik oyuncak bebek) olarak düzenlenmektedir. Bu kurslar sonunda ortaya çıkan ürünlerin satışından elde edilen gelir ile ekonomik durumu olmayan, kursa katılanlara sosyal yardım ulaştırılmaktadır. Geçmiş dönemde lise ve üniversite düzeyinde engelli veya engelli yakını olan 10 gence 4 yıl süre ile burs imkânı da sağlanmıştır. Ancak kaynak yetersizliğinden bu çalışma sürdürülememiştir. Derneğimiz engelli ve yakınlarının sosyalleşmesi amacıyla sinema, tiyatro, piknik vb. gibi etkinlikler yapmaktadır. Bunların yanı sıra 18 yaş üstü, tekerlekli sandalye kullanan ağır engelli grubuna yönelik Bocca takımı da bulunmaktadır. Bu çalışma Gaziemir Belediyesi ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Hayatlarında doğrudan etki ettiğimiz üyelerimiz, katılımcılarımız için sosyal faaliyetlerimizi devam ettirmeye gayret sarf etmekteyiz. Maalesef bölgede sürekliliği olan alternatif bir sosyal yaşama katılım olanağı engelli vatandaşlar için bulunmamaktadır.